Základní rady pro vysněnou postavu IV - Pohyb a střed těla (core)


Pohyb je skvělým pomocníkem, pokud se chceme přiblížit vysněné postavě. Vždy by ale mělo platit, že aktivitu přizpůsobíme naší fyzičce a zdravotnímu stavu. Správné provedení a dýchání je další podmínkou. Vždy je lepší udělat např. 10 kliků poctivě než 50 odbytých. U většiny sportů je také potřeba se před začátkem zahřát a poté protáhnout.
Pohyb by nás měl bavit a stát se součástí života, pak se výsledky dostaví. Pokud nás cvičení nadchne na měsíc a pak se vrátíme do zajetých kolejí, efekt bude víceméně nulový.

Core
Naše tělo má více vrstev svalů.
Druhů sportu je nespočet, takže si vybere (snad) každý. Jedno má ale jakákoliv aktivita (i sezení nebo chůze) společné a to je posilování core (anglicky jádro). Jako core se označují svaly středu těla, které zahrnují i hluboké svaly jako je například bránice a pánevní dno.
Posílené svaly středu těla zajišťují správné držení těla, mohou být prevencí bolestí zad. Celkově dokáží tělo zpevnit, zlepšit koordinaci pohybů i využití síly.  Pozor by si měli dávat i ti co již nějakou dobu posilují, i těch se týká např.: diastáza břišních svalů (ne jen žen, které porodily) a výhřez meziobratlové ploténky.

Diastáza břišních svalů
Nejčastěji uváděným cvikem na posílení core je prkno, dále je to třeba most nebo cviky zapojující stabilitu, atd. Velice dobrým cvičením nejen v tomto ohledu je jóga či pilatates. A i tady platí držet se správného provedení cviku.

FitBlogies

Ahoj, jmenuji se Petra. Mám tak trochu jiný pohled na svět a snažím se i v těžkých situacích zachovat úsměv a optimismus. A co pro mě znamená být fit? Je to nejen cvičení, strava a péče o tělo celkově, ale i ta duševní stránka, kdy je člověk sám se sebou vyrovnaný. Pokud by vás cokoliv zajímalo napište mi na mail: hawlovapetra@seznam.cz

2 komentáře :

  1. Veľmi zaujímavý a poučný článok. Dal mi viac ako 4 roky biológie, ďakujem ti zaň! :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Moc děkuji, je to teda hodně stručné, ale jsem ráda, že i tak se hodí :).

      Vymazat